Artisan Tool Bag SK11 SPIDER - SPD-HG6-JY
Code: 19026Related products
Product detailed description

A sturdy bag for craftsmen from the brand SK11 type SPIDER, which can be easily attached to a belt or work straps. The bag has 2 large pockets in the middle and 1 on the sides. A small carabiner and a metal loop are attached to the bag.
Features of the SK11 craftsman bag
✅ Craftsman bag for belts
✅ Combination of nylon and artificial leather
✅ Loops and eyelets for hanging
✅ Padded
✅ Sturdy robust material
✅ Attractive combination of black and red colors
✅ 4× pocket
✅ 1× side loop
✅ 1× carabiner
Additional parameters
| Category: | Tool Pouches |
|---|---|
| EAN: | 4977292976350 |
| Type: | SPD-HG6-JY |
| Height: | 24 cm |
| Width: | 16.5 cm |
| Depth: | 15.7 cm |
| Compatible with: | any belt |
| Number of pockets and loops: | 6 |
| Stand: | No |
| Waterproof: | No |
| Material: | Nylon, faux leather |
| Material thickness: | 4 mm |
| Weight:: | 350 g |
| Number in pack: | 1 |
