Craftsman Bag SK11 SPIDER - SPD-ML02
Code: 19014Related products
StrongRack R600 Wall Organizer by STRONGBOLD® offers a smart space utilization solution for your workshop. Vertical storage of timber, wooden beams, metal rods, and pipes helps...
Multifunctional roller support, sawhorse and workbench from CRAFTMAKER. Height adjustable. 4 pivoting head positions - can be converted into a standard work support with a fixed...
The ultimate upgrade for your workshop. STRONGBOLD H800 is the next-generation telescopic sawhorse built to last. Made of durable powder-coated high-grade steel construction....
The CRAFTMAKER® X-Stand 3-in-1 Roller Support is the ideal tool for working with long materials such as wooden planks, steel profiles or pipes. The stand has adjustable height...
New version of the CRAFTMAKER Pro Station S30 multifunctional folding workbench with a replaceable top. The V2 offers an easily foldable and portable work surface that can now...
The Bora Centipede 4x3 workbench is portable and has a maximum weight capacity of up to 2400 kg. Its light, flexible and heavy-duty steel frame withstands even harsher...
Foldable tabletop for Bora Centipede workbenches with a carrying slot and 20 mm holes across the surface compatible with optional accessories. The Bora Centipede workbenches can...
Product detailed description

The SK11 SPIDER type craftsman's bag can easily be attached to a belt or work straps. The bag has 3 large pockets in the center and 2 of them are divided into 2 smaller ones inside, allowing us to store tools and, for example, connecting materials separately. There is one pocket on each side. Attached to the bag are 2 metal loops for hanging adhesive tape or carabiners.
Features of the SK11 craftsman's bag
✅ Craftsman's bag for the belt
✅ Combination of nylon and artificial leather
✅ Loops and grommets for hanging
✅ Attractive combination of black and red colors
✅ A total of 7 pockets
✅ The central pocket is 21 cm deep
✅ Pockets inside divided into 2 smaller ones
✅ 2× side loop
Additional parameters
| Category: | Tool Pouches |
|---|---|
| EAN: | 4977292148146 |
| Typ: | SPD-ML02 |
| Height: | 29 cm |
| Width: | 20 cm |
| Depth: | 21 cm |
| Compatible with: | any belt |
| Number of pockets and loops:: | 9 |
| Stand: | No |
| Waterproof: | No |
| Material: | Nylon, faux leather |
| Material thickness: | 5 mm |
| Weight: | 404 g |
| Number in package: | 1 |
Craftsman bag RYUMA in iconic gold-black color. The bag is made of durable nylon. Carabiner and loop on the side. A total of 8 functions.
Craftsman bag RYUMA in iconic gold-black color. The bag is made of durable nylon. Metal carabiner. A total of 8 functions.
Craftsman leather pouch RYUMA in the iconic gold-black color. The pouch is made of genuine leather. Metal carabiner and 2 loops. A total of 4 functions.
Handcrafted tool case by RYUMA in the iconic gold-black color. The case is made of durable leather.
Craftsman pouch RYUMA in the iconic gold-black color. The pouch is made of durable nylon. Metal carabiner. A total of 5 functions.
