Craftsman's Tool Bag SK11 SPIDER - SPD-HG7-JY
Code: 19029Related products
Product detailed description

A sturdy bag for craftsmen from the SK11 brand, SPIDER type, which can be easily attached to a belt or work straps. The bag has 2 large pockets in the middle and 1 on the side. A small carabiner and a metal loop are attached to the bag.
Features of the SK11 craftsman's bag
✅ Craftsman's bag for the belt
✅ Combination of nylon and leatherette
✅ Loops and eyelets for hanging
✅ Padded
✅ Sturdy robust material
✅ Attractive combination of black and red colors
✅ 6 functions
Additional parameters
| Category: | Tool Pouches |
|---|---|
| EAN: | 4977292976367 |
| Type: | SPD-HG7-JY |
| Height: | 28 cm |
| Width: | 19 cm |
| Depth: | 19.5 cm |
| Compatible with: | any belt |
| Number of pockets and loops: | 6 |
| Stand: | No |
| Waterproof: | No |
| Material: | Nylon, faux leather |
| Material thickness: | 5 mm |
| Weight: | 462 g |
| Number in package: | 1 |
