Carpentry Try Square SHINWA
Code: 5490Related products
Product detailed description
Carpentry square. From the Japanese company SHINWA. Suitable for common carpentry and woodworking use - ideal for marking beams, boards, frames, and everywhere a precise edge is missing. Embossed scale on both sides of the square. 175 x 100 x 9 mm. Zero from the internal edge of the square. Ideal for quick and efficient measuring. Robust construction made of stainless steel.

Main features of the measuring tool
✅ For quick and efficient measuring
✅ Zero from the internal edge of the square
✅ Embossed scale on both sides
✅ Made of stainless steel
✅ Solid and robust construction
Additional parameters
| Category: | Squares |
|---|---|
| EAN: | 4960910620094 |
| Length: | 175 mm |
| Width: | 100 mm |
| Height: | 9 mm |
| Thickness: | 1.5 mm |
| Weight: | 110 g |
| For angles: | 90° |
| Scale: | Metric |
| Material: | Stainless steel |
| Number in package: | 1 |
| The item has been sold out… | |
