Steel angle SHINWA for 45° with stop and scale
Code: 5502Related products
Product detailed description
A simple square with both vertical and horizontal metric scales from the Japanese company SHINWA. Suitable for marking 45° angles. Suitable for common carpentry and joinery use - ideal for marking beams, boards, or frames. 175 x 65 x 15 mm. Notch in the design with a 20 mm set back from the edge. Stainless steel body.
Main features of the measuring tool
✅ Square for marking 45°
✅ Vertical and horizontal metric scale
✅ Suitable for marking beams, boards, or frames
✅ Made of stainless steel
✅ 20 mm notch from the edge
✅ Extremely easy to use
Additional parameters
| Category: | Squares |
|---|---|
| EAN: | 4960910620605 |
| Length: | 175 mm |
| Width: | 65 mm |
| Height: | 15 mm |
| Thickness: | 2 mm |
| Weight: | 130 g |
| For angles: | 45° |
| Scale: | Metric |
| Material: | Stainless steel |
| Made in: | Japan |
| Number in package: 1: |
