Japanese Aluminum Miter Square SHINWA 45+90°
Code: 5400Related products
Product detailed description
Accurate aluminum miter square and angle measure by the Japanese company SHINWA. It combines the advantages of several tools in one: horizontal and vertical metric scale in millimeters. Protractor for 45° and 90° on beams. Suitable for common carpentry and timber framing use - ideal for marking beams, boards, frames, and anywhere where a precise edge is missing. 170 x 65 x 75 mm. Notch in design with a 15 mm setback from the edge.

Main features of the measuring tool
✅ 3 metric scales (ruler)
✅ Marking for 45° and 90° angles
✅ Suitable for marking beams, boards or frames
✅ Double notch in design 15 mm from the edge
✅ Made in Japan
Additional parameters
| Category: | Squares |
|---|---|
| EAN: | 4960910621138 |
| Length: | 170 mm |
| Width: | 65 mm |
| Height: | 75 mm |
| Thickness: | 3 mm |
| Weight: | 105 g |
| For angles: | 45°, 90° |
| Scale: | Metric |
| Material: | Aluminum |
| Made in: | Japan |
| Number in pack: | 1 |
| The item has been sold out… | |
